Pravý vs. levý náhradní díl k autu. Banalita, která vám může způsobit zbytečné potíže
Jste si při výběru vhodného náhradního dílu jistí, která strana auta je pravá a která levá? Ač se to může zdát jako primitivní a úsměvná otázka, věřte nám, že řada lidí v tom stále dělá chybu. A nejspíš tušíte, kde bývá problém – zatímco jedni posuzují stranu z pozice řidiče uvnitř vozu, druhá skupina se rozhoduje podle pohledu na čelo auta. Správná je pochopitelně první z těchto možností.Světla, zrcátka, bezpečnostní pásy, zámky nebo další příslušenství dveří. To jsou nejtypičtější párové díly u auta, u nichž hraje při výběru roli volba správné strany. Často se stává, že zákazník přesně ví, který typ dílu do svého vozu potřebuje, a zbývá mu už jen doladit detail v podobě výběru levé nebo pravé varianty.
A to je právě nenápadná past, která může zkomplikovat i tu nejobyčenější objednávku. Pravá, nebo levá? Jakmile dojdete k této otázce, je důležité pamatovat na to, že se strana vybírá ze zadního pohledu na auto, respektive z pohledu řidiče/posádky uvnitř. A tím předejdete chybě, kterou stále dělá velké množství lidí.
„Mně se to stát nemůže,“ řekne si většina čtenářů, ale opak bývá bohužel pravdou. Ne každému se totiž povede vžít při výběru dílu do té správné perspektivy a omylem si pak řeknou o opačný díl.
Takže pamatujte na pravidlo: Stranu autodílu vybírat vždy z pohledu řidiče!
Označení stran na dílech
Pokud budete v situaci, kdy máte konkrétní díl v ruce a potřebujete zjistit, na kterou stranu pasuje, poslouží k tomu písmenná zkratka dané strany. Ta se však na dílu většinou uvádí v „rodné“ řeči dané automobilky.
Například v češtině (Škoda) tak „L“ znamená levý díl a „P“ pravý. Lišit se to bude logicky u jiných značek a jejich původu: v angličtině a němčině L/R, francouzštině G/D, italštině S/D a tak dále.
Indikátory stran se vyskytují i u dílů na podvozku, ovšem vlivem koroze bývají zkratky téměř nečitelné v porovnání s výše zmíněnými díly.
V každém případě ale není nad poradu s odborníkem. Pokud si nejste jistí výběrem toho správného autodílu, ozvěte se nám a rádi vám pomůžeme.
Další články
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky
Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat
Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?
„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva
Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?
Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?
Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…