Jak se nespálit u nákupu použitých pneumatik? Vyhněte se těmto chybám
Možná vás až překvapí, kolik lidí kupuje pneumatiky naslepo. Že mezi ně patřit nechcete? Pročtěte si tipy, na co se zaměřit – od viditelného poškození, přes hloubku dezénu až po stáří pneumatik.Zatímco jeden tábor řidičů jezdí zásadně na použitých pneumatikách, druzí tvrdí, že to není bezpečné a ve výsledku stejně neušetříte.
Přišel čas výměny pneumatik a rádi byste ušetřili?
Investice do nových pneu provětrá peněženku, takže se není co divit, že mnoho lidí kupuje ojeté pneumatiky. Jsou totiž levnější – v některých případech až o 80 %. Někdy může jít o skvělou koupi, jindy ne.
Nevýhodou je, že o použitých pneumatikách můžete vědět jen málo informací – netušíte například, jak byly skladovány, což je významný faktor životnosti. Přesto se spálit nemusíte. Raději než na inzertní portály se však spolehněte na prodejce, kterému věříte a který vám o pneumatikách poskytne dostatek pravdivých informací. Solidní firma ani nedá špatné pneumatiky do prodeje – na spokojených zákaznících a vlastní prestiži jí totiž záleží více než na jednorázovém zisku.
Podle čeho vybírat ojeté letní a zimní pneumatiky
Faktem je, že nákup pneumatik je citlivou záležitostí. Jsou nesmírně důležité pro bezpečnost jízdy, ostatně představují jediný přímý kontakt vozidla s vozovkou. Přesto se není třeba ojetých pneu bát, často jsou ve skvělém stavu, jen se při výběru nesmíte nechat napálit.
-
Pozor na poškozené kusy
Jasnou stopkou je jakékoliv poškození pneumatiky. Pokud prodejce přizná defekt nebo si sami všimnete něčeho podivného, ruce pryč.
-
Rovnoměrné opotřebení
Pneumatiky kupujte ideálně v sadě po 4 a zkontrolujte si, že opotřebení je rovnoměrné. Testy ukázaly, že různé opotřebení pneu – například 2 nové a 2 použité – zvyšuje pravděpodobnost smyku na mokré silnici.
-
Stejné rozměry pneu
Vás by to možná nenapadlo, ale mnoho řidičů si objedná pneumatiky v rozdílných rozměrech a pak se diví. Myslete na to a vyvarujte se podobných zbytečných chyb.
-
Stejný výrobce
Všechny pneumatiky by měly být od stejného výrobce. I to totiž určuje jejich vlastnosti, a když se bude každé kolo chovat na vozovce trochu jinak, sníží se bezpečnost jízdy.
-
Kvalita
Rozdíly jsou také mezi samotnými pneumatikami. Sahejte proto po prověřených výrobcích – máte vyšší šanci, že kvalita pneu zůstane zachována i po mnoha najetých kilometrech.
Proč by vás měla zajímat hloubka dezénu pneumatik
Hloubka dezénu – čili vzorku pneumatik – by měla být u letních gum alespoň 1,6 milimetrů a u zimních nejméně 4 milimetry. Měřák koupíte na každé benzínce. Nejlépe uděláte, když se na použité pneu zajedete podívat osobně a vzorek změříte. Pokud nakupujete online, zkontrolujte hloubku dezénu doma a případně se nebojte pneumatiky vrátit.
Na stáří pneumatiky záleží
Pneumatika se opotřebovává i pokud leží v garáži – mění se totiž vlastnosti gumy. Platí proto pravidlo, že nejlepší je kupovat ojeté pneumatiky ne starší 3 let. Nad 5 let stáří si nákup raději pořádně rozmyslete.
Další články
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat
Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky
Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?
„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva
Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?
Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?
Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…