Pes v autě: Jak převážet mazlíčka bezpečně a bez rizika pokuty
Tak si skoč na zadní sedačku a jedeme? To je způsob, jakým spousta chovatelů psů a koček přistupuje k převážení svých čtyřnohých mazlíčků. Jenže pozor. Na to, jak by měla zvířata jezdit v autě, existuje zákon a kde jsou zákony, tam jsou i pokuty. V extrémních případech může nedodržení těchto předpisů vyjít velice draho. Maximální pokuta je totiž 200 tisíc korun.Může to být klidně jen převoz na pár kilometrů, který ale způsobí obrovské potíže. I když si to mnoho řidičů neuvědomuje, zvířata nemohou v automobilech převážet podle svého uvážení. Měli by dodržovat pravidla. Pokud psy a kočky převážejí řidiči nevhodným způsobem mohou se dostat do rozporu hned se dvěma zákony.
Tím prvním je zákon o provozu na pozemních komunikacích. Podle něj je totiž řidič povinen zajistit bezpečnou přepravu pasažérů i nákladu. Pokud se policistům při kontrole nebude zdát způsob přepravy bezpečný, mohou řidiči na místě uložit pokutu ve výši několika tisíc korun.
Horší situace ale je, pokud policie dospěje k závěru, že nevhodné převážení zvířete už překročilo hranici týrání. V takové případě jsou totiž pokuty daleko vyšší a mohou se vyšplhat až na zmiňovaných 200 tisíc korun.
Jak správně převážet psy a kočky
Základní pravidlo zní: Chovejte se ke zvířatům ohleduplně. Je potřeba dát si pozor především na několik základních věcí.
- Jídlo a voda: K obojímu by měl mít pes i kočka během jízdy přístup, respektive by jim měl obojí majitel pravidelně nabízet.
- Odpočinek: Cestování je únavné pro lidi stejně jako pro zvířata. Je nutné brát na své mazlíčky ohled a dělat pravidelné přestávky.
- Dobrá kondice: Pokud je zvíře oslabené nebo nemocné, převážet by se nemělo.
- Přepravka: U přepravky je nutné zajistit hlavně čistotu, sucho a také proudění vzduchu. Především psi jsou citliví na vysoké teploty a špatně větraná přepravka by jim mohla ublížit.
Bezpečnostní pásy pro psy
Přesná definice, jak konkrétní zvířata převážet není. Platí ale pravidlo, že se nesmí ve vozidle pohybovat volně. A to nejen kvůli vlastní bezpečnosti, ale i kvůli bezpečnosti ostatních pasažérů v autě. Pokud jsou zvířata v autě volně, mohou je ohrozit i airbagy.
U menších plemen psů a u koček, je řešení celkem snadné, postačí přepravka. Ta může být umístěná v kufru auta nebo na sedadle, kde ale musí být bezpečně zajištěna. Možné je mít přepravku i na podlaze, pak si ale musí majitel zkontrolovat, jestli má zvíře dostatečný přístup vzduchu.
U větších plemen psů už je to o něco složitější. Málokterý pes by asi vydržel být při jízdě spořádaně připoutaný na zadním sedadle a ani se nehnout. Dnes nicméně existují speciální postroje, které se dají připnout k bezpečnostním pásům. Ty psům zajistí relativní pohodlí, ale především bezpečnost.
U větších automobilů je přípustnou variantou také převážení psů v kufru. Zavazadlový prostor ale potom musí být od kabiny řidiče oddělen mříží. Prodávají se i speciální klece, které se vkládají přímo do zavazadlového prostoru. Pro psy představují mimořádně bezpečnou a pohodlnou variantu, jde nicméně o vybavení, které je relativně nákladné a není s ním nejjednodušší manipulace. Využijí ho tedy především ti chovatelé, kteří své psy převážejí často.
Další články
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat
Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky
Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?
„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva
Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?
Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?
Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…