Milujete nezničitelnou Felicii? Deset tipů, jak ji dostat zpátky do formy
Začaly se vyrábět v roce 1994, to znamená, že první kusy se letos nenápadně přesunuly do kategorie veteránů. Přesto je můžete na českých silnicích stále vidět, jak čiperně převážejí své majitele. Ano, řeč je o nezničitelné Škodě Felicii.Při projížďkách po českých regionech to nevypadá, že by se Felicie hromadně chystaly do sbírek garážovaných veteránů. Podle oficiálních statistik automobilky Škoda se jich vyrobilo přes 1,4 milionu kusů. Jejich mimořádný úspěch tak zaručuje, že na trhu se stále dají sehnat vhodné náhradní díly v dobrém stavu, a to i přesto, že se model přestal vyrábět už v roce 2001.
Co potřebuje vyměnit
Samozřejmě nic není dokonalé a některé součástky nejsou stavěné na to, aby přežily několik generací. Máme pro vás proto několik tipů, na co se u Felicie zaměřit, když ji chcete dostat znovu do formy. Toto je 10 dílů, které se podle našich zkušeností mění nejčastěji.
1. Třetí brzdové světlo
Třetí brzdové světlo u Škody Felicia se často láme v úchytech. Po silnějším zavření dveří může vypadnout a zůstat zavěšené jen na kabelu. Nepřipevněné světlo je důvodem k vyřazení vozu z technické kontroly.
2. Tlačítko obrysových a potkávacích světel
Pro řidiče Felicie je to rutina. Nastartovat, zmáčknout tlačítko pro obrysová a potkávací světla, jenže světla najednou nesvítí. Tento problém, který často způsobují jen vadná tlačítka, může rázem celé auto proměnit na nezpůsobilé provozu na pozemních komunikacích.
3. Zadní světla
Zadní světla jsou jedním z nejprodávanějších náhradních dílů na Felicii, protože se často lámou nebo praskají.
4. Motorek stěračů
Motorky předních i zadních stěračů mají tendenci lety používání zatuhnout. To vede k tomu, že je stírání pomalé, nebo stěrače nefungují vůbec.
5. Alternátor a startér
Alternátory a startéry u starších Felicií se často opotřebují a vyžadují výměnu, což je u vozu starého přes 30 let běžné.
6. Přední blikač
Především bílé přední blikače časem ztrácí barvu a žloutnou, což snižuje jejich funkčnost a nevypadá to hezky.
7. Rozpěrná tyč
Rozpěrná tyč je vlastně takový přídavný stabilizátor. Zvyšuje totiž tuhost karoserie a díky tomu je jízda bezpečnější. Jenže tím pádem je tyč také vystavená značným tlaků a jednou za čas potřebuje vyměnit. Starší modely dokonce rozpěrné tyče neměly vůbec. Tyč jde ale doplnit, a určitě je to vzhledem k vyšší bezpečnosti vhodné.
8. Přepínací páčka světel a blikačů
Časté používání způsobuje opotřebení přepínací páčky světel a blikačů, což z pravidla ovlivňuje její funkčnost.
9. Znak
Plastové nebo kovové znaky Felicie časem vyblednou nebo se poškodí vlivem počasí. Auto pak vypadá zbytečně ošuntěle.
10. Plynová vzpěra kufru
Plynová vzpěra kufru časem ztrácí svou pružnost, takže kufr nedrží otevřený a může spadnout. Nejčastěji se problém projevuje v zimě, chlad totiž ke snížení pružnosti přispívá.
Jak vidíte, vesměs jsou to drobnosti. Některé z nich vám ale můžou jízdu s vaší Felicií znepříjemnit, jiné dokonce znemožnit. A to by byla škoda. Pokud pořídíte náhradní díly u seriózního prodejce, může vám váš věrný parťák klidně ještě roky sloužit.Další články
Druhy světel u auta a v jakých případech je používat
Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky
Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?
„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva
Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?
Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…
Jak opravit prasklý nárazník snadno a rychle?
Objevili jste prasklinu na předním nebo zadním nárazníku? Ne vždy musíte hned investovat do celého dílu. V tomto článku vám poradíme, jak prasklinu…