Přejít na produktové menu

Dovolená s karavanem: Jak se na ni připravit

Pro milovníky řízení je to parádní zážitek. Rozpálená silnice pod koly, dobrodružství na obzoru a naprostá svoboda. To všechno je dovolená v karavanu. Můžete si jet tam, kam chcete a zastavit si, když máte chuť. Jenže aby se dovolená povedla a nezměnila se v nepříjemnou zkušenost, je potřeba nepodcenit přípravu před cestou. Dovolená s karavanem: Jak se na ni připravit

Základem je dobrý technický stav. Pokud bude všechno fungovat, jak má, při cestě karavanem už řidiče máloco zaskočí. Karavan má samozřejmě oproti osobnímu vozidlu navíc několik technických prvků, které zajišťují komfort po jízdě. I na ně je potřeba zaměřit se ještě před tím, než vyrazíte na cestu.

Technický stav karavanu

Nejdřív ale bezpečnost. Karavan, který často několik měsíců stojí v garáži, nutně potřebuje před jízdou prohlídku. Řidič by se měl zaměřit na brzdy, to znamená zejména překontrolovat stav brzdových destiček a brzdové kapaliny. Nutná je také kontrola pneumatik. Je potřeba ověřit, jestli mají správný tlak a jestli nejsou příliš opotřebené.

Určitě je dobré zkontrolovat i osvětlení. Řidič by neměl zapomínat, že karavan je mnohem větší než osobní vůz a to nutně znamená také menší přehled na silnici. Světla tak hrají ještě důležitější roli při signalizaci než obvykle. Je proto dobré poctivě zkontrolovat veškerá světla: brzdová, obrysová, blinkry, mlhovky i osvětlení interiéru.

Důležitá je také baterie a elektrické systémy a to nejen při jízdě, ale i při pobytu v kempu. Zkontrolujte proto nabití a stav baterie. Ověřte, že všechny elektrické systémy fungují správně. Pokud máte solární panely, ujistěte se, že jsou čisté a funkční.

Pokud cestujete s obytným přívěsem, zkontrolujte také tažné zařízení. Ověřte si, že je tažné zařízení v dobrém stavu a že je správně upevněné. Vyplatí se také překontrolovat, jestli je v pořádku kabeláž mezi tažným vozidlem a karavanem.

Voda a kanalizace

Při přípravě karavanu na cestu je důležité věnovat pozornost systému vody a kanalizace, aby se předešlo nepříjemnostem během dovolené. Prvním krokem je kontrola nádrží na vodu. Ujistěte se, že nádrž na pitnou vodu je čistá a naplněná. Dále vyprázdněte a vyčistěte odpadní nádrže, aby byly připravené na nové cesty.

Pečlivou kontrolu potřebuje i vodovodní systém. Je dobré prohlédnout těsnění a spoje, aby nedocházelo k únikům vody, které by mohly způsobit problémy během cesty. Ověřte správnou funkci vodní pumpy. Tímto způsobem zajistíte, že váš vodovodní systém bude pracovat spolehlivě a bez komplikací.

Plyn a topení

Před cestou s karavanem je nezbytné zkontrolovat plynový systém a topení. Zajistíte si tím bezpečnost, ale i pohodlí. Nejprve se ujistěte, že plynové lahve jsou plné a bezpečně upevněné, aby nedošlo k jejich pohybu nebo úniku plynu. Dále ověřte, že všechny spoje a hadice v plynovém systému jsou těsné a bez poškození, tím minimalizujete riziko úniku plynu.

Kromě plynového systému věnujte pozornost také topení. Otestujte jeho funkčnost, abyste se ujistili, že pracuje správně a dokáže vás zahřát i v chladnějších podmínkách. Budete tak připraveni na různé teplotní výkyvy a na dovolené vás nerozhází ani studené noci.

Preventivní kontrola není nic složitého, ale její podcenění se může na cestě vymstít. Je dobré udělat ji s dostatečným předstihem, abyste případně stihli doladit nedostatky, pořídit náhradní díly u spolehlivého prodejce a mohli vyrazit podle plánu.


Další články

Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Druhy světel u auta a v jakých případech je používat

Od roku 2006 je v Česku povinné mít rozsvícená světla u auta i přes den. Druhů světel ale najdeme víc než jen klasická potkávací. V závislosti na aktuální…

Číst článek
Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Jak poznat špatný alternátor v autě? Sledujte chování kontrolky

Co je alternátor a jak funguje? Jak poznat, když se rozbije? Jaké poruchy jsou nejčastější? A co signalizuje kontrolka? Odhalte potíže s alternátorem včas…

Číst článek
Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

Autem nově i bez dokladů. Jak se mění povinnost řidiče v roce 2024?

„Dobrý den, vaše doklady, prosím!“ Tak tuto otřepanou větu už byste při silniční kontrole nově slyšet neměli. Od 1. ledna 2024 totiž platí novela silničního…

Číst článek
Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Prémiová paliva: jaký mají vliv a vyplatí se je tankovat?

Šofér stojí před stojanem, přešlapuje a váhá. Měl by natankovat klasické palivo, na které jezdí už roky, nebo tentokrát sáhnout hlouběji do kapsy a zkusit…

Číst článek
Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Jak vyměnit vnitřní i vnější zpětné zrcátko? S trochou šikovnosti to zvládnete raz dva

Máte uražené vnější zrcátko? Prasklo vám u něj sklo? Nebo se vám uvolnilo vnitřní zrcátko? Pusťte se do výměny svépomocí – není to raketová věda a díky návodu…

Číst článek
Motor zní jako bruska, máte vysokou spotřebu paliva? Zkontrolujte si turbo

Motor zní jako bruska, máte vysokou spotřebu paliva? Zkontrolujte si turbo

Je to skvělý pocit. Potřebujete zvýšit rychlost třeba při předjíždění. Přišlápnete plynový pedál, auto zrychluje a nejednou zabere turbo dmychalo. Výkon…

Číst článek
Novinka
Uložte si vůz do své garáže!
Více informací